محل تبلیغات شما

به گزارش «شیعه نیوز»، سه نماینده کنگره آمریکا سه‌شنبه قطعنامه‌هایی در دو مجلس کنگره ارئه کرده‌اند که خواستار به رسمیت شناختن حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی است. 

«تد کروز» و «تام کاتن»، نمایندگان مجلس سنا و «مایک کالاگر»، عضو مجلس نمایندگان دو قطعنامه موازی را در همین راستا به دو مجلس کنگره آمریکا ارائه کرده‌اند.

بیانیه‌ای که روی وب‌سایت تد کروز قرار گرفته حاکی است این قعطنامه‌ها خواستار آن هستند که آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد. در این بیانه ادعا شده است: «تهدیدی که ایران متوجه آمریکا و اسرائیل می‌کند مستلزم این است که واقعیت کنترل اسرائیل بر این اراضی به رسمیت شناخته شود.»

رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ با کشورهای عرب منطقه، بخش اعظم بلندی‌های جولان سوریه را به تصرف خود درآورد و در سال ۱۹۸۱ گفت که این بلندی‌ها را به فلسطین اشغالی ضمیمه کرده است.

این منطقه در جنوب غرب سوریه با مساحتی حدود ۱۸۰۰ کیلومتر مربع واقع است و بخش اعظم استان قنیطره سوریه را تشکیل می دهد. مرتفع ترین نقطه این منطقه ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد. این منطقه به دلایلی همچون برخورداری از منابع غنی آب شیرین، فاصله اندک تا دمشق (۷۰ کیلومتر)، واقع شدن در محل تلاقی سوریه، سرزمین های اشغالی فلسطین و اردن و مشرف بودن به مناطق اطراف اهمیت بالایی دارد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی از آمریکا خواسته بود تا حاکیمت این رژیم بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسند. علاوه بر این، یکی از مقامات ارشد اسرائیل اخیرا تأکید کرده بود تا زمانی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا قدرت را در کاخ سفید برعهده دارد، باید سعی شود تا واشنگتن به نحوی مجاب شود و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این بلندی‌ها را نیز رسما اعلام کند.

دونالد ترامپ در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تصمیم خود برای به رسمیت شناختن «بیت‌المقدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و در ماه می نیز رسما سفارت خود را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد. رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۰ قانونی را تصویب کرده بود که بر اساس آن بیت‌المقدس را بعنوان پایتخت «واحد و کامل» اسرائیل معرفی کرد. از سوی دیگر فلسطینی‌ها نیز بیت‌المقدس شرقی را به عنوان پایتخت دولت آینده خود معرفی کرده‌اند

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
ماسک صورت فریمن هشکده به عنوان کانونی برای نشر دانش،مهارت آموزی و فرهنگ سازی در حوزه بلاکچین تشکیل شده است. آژانس هواپیمایی راز آسمان پایتخت آذربایجان golchin-news presleypotxol Netz کارآفرینی راز های موفقیت